انواع ورق

انواع ورق

فلوت کارتن ، در ساخت انواع کارتن ها از لایه های مختلفی استفاده می شود. یکی از انواع این لایه ها، فلوت نام دارد. بدون شک تابحال کاغذهای چین خورده و موج دار را در کارتن های بسته بندی مختلف دیده اید. این لایه مواج همان فلوت هستند که لایه های میانی ورق کارتن را تشکیل می دهند.

این لایه از کارتن باعث می شود که استحکام کارتن بیشتر شده و هیچ آسیبی به محصول وارد نشود. از طرفی دیگر، فضای خالی موجود در میان کارتن هم به افزایش انعطاف پذیری کارتن کمک می کند.

منظور از فلوت کارتن چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، فلوت کارتن همان کاغذهای موج دار یا کنگره داری هستند که در میان کارتن های مختلف وجود دارند. وجود فلوت در ورق کارتن باعث افزایش استحکام آن می شود. تعداد فلوت های موجود در انواع کارتن مختلف بوده و ممکن است به صورت تکی، دوتایی یا سه تایی باشد.

فلوت ها انواع مختلفی دارند و به پنج دسته کلی A, B, C, E, F تقسیم می شوند. تفاوت این فلوت ها در ارتفاع موج ها و فاصله آن ها از یکدیگر می باشد. هر کدام از انواع فلوت کارتن از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند و برای کاربردهای خاصی طراحی شده اند. البته در بسیاری موارد برای افزایش استحکام و کیفیت کارتن، این فلوت ها را به صورت ترکیبی و با هم استفاده می کنند.

انواع فلوت در کارتن سازی

فلوت A – آ فلوت یا کنگره نوع

در این نوع فلوت کارتن، هرکدام از کنگره ها حدود 4.5 الی 5 میلی متر ارتفاع دارند. فاصله آن ها از یکدیگر هم به گونه ای است که در هر متر کارتن، حدود 105 الی 125 کنگره وجود دارد. این نوع فلوت نسبت به تمام انواع دیگر مقاوم تر بوده و ساختار کارتن را مستحکم خواهد کرد.

فلوت B – بی فلوت یا کنگره نوع

فلوت های نوع B، یکی دیگر از فلوت های مستحکم و مقاوم هستند که می توانند به خوبی محصول را دربرابر هرگونه فشار و ضربه محافظت کنند. البته مقاومت این نوع فلوت ها از نوع A اندکی کمتر است، اما به هرحال از استحکام بالایی برخوردارند.

ارتفاع موج ها یا همان کنگره ها در فلوت B حدود 2.1 الی 2.9 میلی متر می باشد. همچنین تعداد کنگره ها در هر متر کارتن به 125 الی 150 عدد می رسد.

فلوت  C – سی فلوت یا کنگره نوع C

در این نوع فلوت ارتفاع هر کدام از موج ها چیزی بین 3.5 الی 3.7 میلی متر بوده و تعداد آن ها در هر متر کارتن حدود 120 تا 145 عدد می باشد. این نوع فلوت مقاومت متوسطی داشته و برای کاربردهای معمولی با میزان فشار استاندارد کاملا مناسب است.

گروه  E – ای فلوت یا کنگره نوع E

این نوع فلوت سطحی بسیار صاف و هموار دارد و مقاومت آن دربرابر له شدن زیاد است. ارتفاع موج ها در این نوع فلوت حدود 1.1 الی 1.6 میلی متر بوده و تعداد آن ها در هر متر کارتن چیزی حدود 290 تا 320 عدد است. از این نوع فلوت معمولا برای ساخت کارتن هایی با ابعاد کوچک استفاده می شود.

گروه  F – اف فلوت یا کنگره نوع F

این نوع فلوت به عنوان نازک ترین فلوت شناخته می شود. به همین دلیل مصارف و کاربردهای آن هم نسبت به انواع دیگر کمتر است و معمولا به صورت ترکیبی با سایر فلوت ها به کار می رود. ارتفاع موج ها در این فلوت حدود 0.8 میلی متر بوده و تعداد آن ها در هر متر کارتن تقریبا 420 عدد می باشد.

بیشترین کاربرد این نوع فلوت هم در ساخت جعبه های عطر و ادکلن و لوازم آرایشی می باشد که ظرافت کار اهمیت زیادی دارد.

استفاده از فلوت برای تولید کارتن

کاغذهای موج دار یا همان فلوت می توانند به افزایش استحکام کارتن کمک کنند و به خوبی ضربه های وارد شده به کارتن را مهار خواهند کرد. در واقع استفاده از این نوع کاغذ به اصول معماری برمی گردد که طبق آن، کمان ها بهترین تحمل کنندگان فشار شناخته می شوند. انتخاب نوع فلوت یکی از مهمترین فاکتور ها در زمان تولید ورق کارتن و همچنین محاسبه قیمت کارتن است.

از طرفی دیگر، وجود فضای خالی که بین این کاغذهای موج دار به چشم می خورد باعث به وجود امدن انعطاف پذیری در کارتن می شود و به نوعی عایق دما نیز به شمار می رود.

فلوت کارتن

کارتن فلوت به صورت 3 لایه، 5 لایه و 7 لایه وجود دارند که تعداد لایه های فلوتینگ در آن ها به ترتیب 1، 2 و 3 لایه می باشد. در کارتن های 5 لایه و 7 لایه، می توان از چند نوع مختلف فلوتینگ به صورت ترکیبی استفاده کرد که هم استحکام کارتن بیشتر شود و هم برای کاربردهای بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد.

استاندارد های ملی در صنعت کاغذ و کارتن:

با توجه به کاربردهای فراوان انواع کارتن، امروزه کارخانه های زیادی در زمینه تولید و فروش کارتن های مختلف فعالیت دارند. به همین دلیل رقابت تنگاتنگی بین این کارخانه ها در جریان می باشد و هر شرکت سعی دارد با ارائه کارتن های با کیفیت تر، مشتریان بیشتری به خود جذب کند.

این کارخانه ها برای اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی خود از تست های مختلفی استفاده کرده و از طریق این تست ها، میزان مقاومت و دوام کارتن در برابر ضربه، فشار و رطوبت را اندازه گیری می کنند. از مهم ترین تست های انجام شده روی کارتن ها می توان به

  • تست میزان کشش ورق کارتن
  • تست مقاومت کارتن دربرابر فشار
  • تست مقاومت کارتن در برابر رطوبت

اشاره کرد.

آدرس کارخانه : استان زنجان – شهرستان خرمدره – جنب کارخانه مینو – خیابان ترابی

آدرس دفتر فروش تهران : کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج – گروه صنعتی مینو – ساختمان پارس گستر مینو

تلفن کارخانه : 2-35589121 024

تلفن واحد فروش :44543795 021